A Jogért és Igazságért
KOCKÁZATVÁLLALÁS KORLÁTOZÁSA ÉS KONTROLLÁLÁSA
Nagykockázatnak az a kockázatvállalás minősül, amely eléri a hitelintézet szavatoló tőkéjének a 10 %-át és egy ügyfélnek vagy ügyfélcsoportnak nyújtja a hitelintézet.
Az ügyfélcsoport (kapcsolatban álló ügyfelek egy csoportja) fogalmát azért vezette be a Hpt mert előfordulhatnak olyan szoros kapcsolatok, kölcsönös vagy egyoldalú gazdasági függőségek, amelyek figyelembevétele a kockázat megítélésénél fontos.
A lényeget tekintve teljesen mindegy, hogy a csoport melyik tagjával köt szerződést, vállal kötelezettséget a hitelintézet, mert az ügyfélcsoportba tartozó bármely tagnál felmerülő pénzügyi problémák kihatással lehetnek a többi csoporttagra és ezzel a hitelintézettel szembeni kötelezettségeik teljesítésére.
Az egy ügyféllel, vagy ügyfélcsoporttal szemben vállalt nagykockázatok összege nem haladhatja meg a hitelintézet szavatoló tőkéjének a „25% -át”, az összes vállalt nagykockázat pedig a szavatoló tőke „nyolcszorosát”.
Tudjuk, hogy a hazai pénzügyi szolgáltatók hitel-betét aránya korábban a hitelkihelyezés időszakában a 170%-ot is meghaladta.
A jelzálogfedezettel biztosított és korlátlan árfolyamkockázatot szerződésben vállaló magyar ügyfelek a kockázatok és a fedezet azonossága miatt is ügyfélcsoportot alkotnak !
Ennek az általam hivatkozott nagykockázatra és befektetési korlátra vonatkozó speciális szabálynak az ellenőrzése, betartatása a pénzügyi felügyelet feladata „PSZÁF”. A hitelintézetek nyereségvágya miatt, láthatóan az önkontroll nem működött megfelelően… ezért társadalmi katasztrófa következett be !
Falus Zsolt Ferenc
B.É.C.S.