A Jogért és Igazságért
2014.09.10.MNB ellenérdekelt poziciója, Mutáns törvény.
A forint gyengülése a devizahiteles lakosságnak árfolyamveszteséget a Magyar Nemzeti Bank számára árfolyamnyereséget eredményez.
Falus Zsolt Ferenc
2013 éves jelentés
MNB : Magyar Nemzeti Bank
2013-ban a mérleg és az eredmény alakulására az alábbi főbb folyamatok hatottak:
– a devizatartalék monetáris politika által meghatározott
szintje és összetétele, a tartalék szintjét befolyásoló
devizavásárlások és devizaeladások: az Államadósság
Kezelő Központ adósságkezeléssel kapcsolatos műveletei,
az EU-transzferekből származó nettó devizabeáramlás,
a Magyar Államkincstár nem adósságfinanszírozáshoz
kapcsolódó devizakonverziói;
-a forintlikviditást lekötő instrumentumok alakulása,
ami összefügg a devizatartalék és az MNB nettó
devizaköveteléseinek alakulásával;
– a forintkamatok és a nemzetközi devizakamatszint
változása; valamint
– a forint árfolyamváltozása.
"Az év során 200,3 milliárd forint árfolyamnyereség keletkezett, így 2013-
ban "is" a jegybanki eredmény legjelentősebb tételévé vált."
Én azt gondolom, hogy :
"A jegybank nem mázlista, hanem inkább orgazda deviza ügyben."
Érkezhet egy mutáns törvény!
A megjelenő hírforrások szerint, elszámolással kapcsolatos törvény megalkotására készülnek a közeljövőben.
Itt kívánom felhívni a figyelmet arra a nyilvánvaló tényre, hogy az ajvékólásból a múltban jeleskedő pénzintézetek, szinte halkan, csendben "tűrik" a pervesztésük okozta "veszteségeket"Valószínűleg a háttérben már megszületett a kiegyezés, de le kell vezényelni a megkomponált, színpadias jeleneteket a lakosságnak, hiszen "bankárellenes" hangulat uralkodik.
Röhög a bankárvilág, hiszen Magyarország lesz az első ország, mely forintosítani fogja a befektetéseket.A pénzügyi termék tulajdonságai alapján jól beazonosítható, ügyleteken keresztül finanszírozható befektetési konstrukció, mégis meg akarják "erőszakolni".
Az 1997 évi XXX törvényben foglaltak egyértelműen, minden kétséget kizáróan szabályozza a jelzálog-hitelezéssel kapcsolatos tevékenységet, az ügyletek, kockázatkezelési kötelezettséget és pénzügyi felügyeletre vonatkozó folyamatos ellenőrzési kötelezettséget.
A jelzálog hitelezés a legkockázatmentesebb befektetés. Magyarországon pedig extra-nyereséges befektetéssé tették. Lényeges tény, hogy önmagában az árfolyamváltozás, az nem nyereség és nem is vesztesége a pénzintézetnek. Nyereséges tevékenységgé, (haszonelemmé, uzsorává), akkor válik, amikor a lakossággal megfizettetik azt, (itt ismét ki kell emelnem azt a tényt, hogy a pénzügyi termék tulajdonságai alapján, nincs szükség más deviza fizikai meglétére, hiszen csak a nyilvántarthatóságot teszi lehetővé).
Mindenezek tudatában, nem tudom elképzelni egy elszámolási törvény megalkotását. Bár, ha továbbra is eltagadják a valós pénzügyi termék létét, akkor egy "mutáns" törvény megalkotható.
De ezzel nagy kockázatot vállal a Magyar Állam, hiszen a többszörösen is kockázatmentesített befektetési szerződésekkel rendelkező réteg, be fogja nyújtani a számlát, mely mára már legóvatosabb becslések szerint is háromezer milliárd forintra tehető.
Grell Antal
B.É.CS.